COMENIUS BOHATERZY

Nasze Przedszkole uczestniczy w Wielostronnym Partenrskim Projekcie w ramach Programu Comenius. Projekt "Bohaterzy naszych narodowych opowieści - The heroes of our national tales" będzie trwał dwa lata (01.08.2011 - 31.07.2013). Partnerami w projekcie są Polska, Estonia i Irlandia. Koordynatorem projektu jest Polska. Głównym celem i zadaniem jest zapoznanie się z bohaterami narodowych opowieści, zarówno z bohaterami własnego kraju, jak i krajów partenrskich. Ważnym celem projektu jest także poznanie kultury i systemu edukacji państw uczestniczących w projekcie.

Poznajmy bliżej naszych partnerów.

ESTONIA

flaga                           herb

Przedszkole Rukkilill znajduje się w mieście Kohtla-Järve, które leży na północnym wschodzie Estonii. Kohtla-Järve jest miastem przemysłowym, w którym żyją Estończycy i Rosjanie. Do przedszkola w Rukkilill uczęszcza 212 dzieci w wieku od 1-7 lat, które są różnych narodowości: rosyjskiej, estońskiej, ukraińskiej, armeńskiej, azerbejdżańskiej. Przedszkole jest więc dwujęzyczne - nauka i wychowanie odbywa się w języku rosyjskim i estońskim. Strona internetowa przedszkola http://www.kjrukkilill.edu.ee/

IRLANDIA

flaga                          herb

Ultan’s National School znajduje się w stolicy Irlandii Dublinie, który leży na wschodnim wybrzeżu kraju. Jest to stosunkowo nowa szkoła, otworzona w 2006 roku. Szkoła Saint Ultan jest jedną z pierwszych w kraju, która  prowadzi tak szeroką opiekę i łączy elementy pielęgnacji, troski i edukacji w jednym miejscu. Szkoła składa się z czterech głównych przestrzeni: żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa oraz projekt pozaszkolny, który przeznaczony jest nie tylko dla dzieci ze szkoły, ale także dla dzieci z miejscowości do 18 lat. Prawie dwadzieścia procent szkolnych dzieci jest nie irlandzkiego pochodzenia. Strona internetowa przedszkola http://www.stultans.com/.