Historia przedszkola

• Przedszkole w Bystrej zostało założone 1.09.1950r przez Inspektorat Oświaty w Myślenicach  z inicjatywy  koła ,,Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół  Dzieci w Bystrej” przy współudziale koła powiatowego„Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Myślenicach”. Przedszkole mieściło się w prywatnym budynku państwa Palczewskich w willi Bystrzanka.

• Pierwszym kierownikiem przedszkola została pani Emilia Gwiazdoń (Dudziak). Przez trzy początkowe tygodnie jedna osoba pracowała jako kierowniczka, wychowawczyni, sprzątaczka i kucharka. Dopiero od 1.10.1950r. Gromadzka Rada Narodowa w Bystrej wyraziła zgodę na zatrudnienie p. Drobnej Władysławy na stanowisku kucharki i sprzątaczki.
  • W roku szkolnym 1952/1953 nadzorujący przedszkole Inspektorat Oświaty w Myślenicach zmienia jego nazwę na Publiczne Przedszkole w Bystrej.
  • W dniu 17.09.1952r. po raz pierwszy zostaje wybrany Komitet Rodzicielski, który wspólnie z personelem urządza zabawy dochodowe, gdyż otrzymywane dotacje nie wystarczają na dożywianie dzieci.
  • W roku 1971 z powodu choroby odchodzi na roczny urlop zdrowotny kierownik przedszkola p. Emilia Dudziak, a obowiązki obejmuje p. Janina Matuszyk.
  • Od 3.09.1973r. czas pracy przedszkola zostaje przedłużony z 5 do 7 godzin. Wydział Oświaty i Kultury w Suchej zatrudnia dodatkową nauczycielkę  M. Miśkowiec.
  • W roku szkolnym 1975/76 na wniosek Dyrektora Gminnego Antoniego Kolarza przedszkole przeniesione zostaje do wydzierżawionego przez Urząd Gminy w Bystrej lokalu państwa  Zembolów.
  • W związku ze zwiększonym zainteresowaniem korzystania z przedszkola, zatrudniono na ½ etatu p. Urszulę Wróbel–nauczycielkę pracującą w Szkole Podstawowej w Bystrej.
  • W roku szk. 1976/77 Pani Emilia Dudziak udaje się na urlop zdrowotny a następnie odchodzi na emeryturę. Obowiązki dyrektora  obejmuje p. Jadwiga Sobczyk, a obowiązki nauczycielki p. Anna Jania. Jednak od dnia 1 09.1981r na własną prośbę odchodzi  dyrektor J. Sobczyk  a jej obowiązki przejmuje p. Michalina Traczyk. W grupie liczącej  24 dzieci pracuje  p. Joanna Macias.
  • Po raz pierwszy  w  historii przedszkola w roku szk. 1984/85  zostaje otwarty II oddział w którym zostaje zatrudniona p. M.Targosz  (obecnie p. Wójcik ).
  •  12.01. 1991r to szczególnie ważny dzień. Dzięki staraniom rodziców, niektórych radnych oraz dyrektora p. Michaliny Traczyk- przedszkole zostaje przeniesione do byłej „agronomówki” w Bystrej.
  • W niedługim czasie zostaje utworzona Gmina Bystra–Sidzina i decyzją Burmistrza Miasta Jordanów  z dnia 30.03.1992r,  od 1. 04. 1992r  troskę o nasze przedszkole przejmuje Gmina Bystra – Sidzina, na czele której stoi wójt inż. Zbigniew Podsadecki. Od tego czasu z roku na rok przedszkole przyjmuje coraz więcej dzieci.
  • W roku 1993/94 do przedszkola zapisano 57 dzieci. W związku z trudnościami lokalowymi w Szkole Podstawowej jeden oddział grupy zerowej wraz z nauczycielką p. Bednarz S. zostaje przeniesiony do  przedszkola, tym samym utworzony jest 3 oddział.
  • W tym też roku na skutek starań  dyrektora p. Michaliny Traczyk zostają zatwierdzone przez Radę Gminy i Wójta plany dobudowy  przedszkola (1 sala zajęć ).
  • W roku 2001/02 w związku ze zmianą  ustawy o systemie oświaty oraz wnioskiem Kuratora Oświaty w Krakowie-Zarząd Gminy Bystra-Sidzina powierzył obowiązki dyrektora  p. M. Drobnej.
  • W roku 2002r ze środków gminy zostają przeprowadzone prace związane z zagospodarowaniem ogrodu pod plac zabaw ( plantowanie, wysianie trawy, zakup urządzeń) a także niezbędne prace remontowe poprawiające warunki funkcjonowania placówki.
  • W roku szkolnym 2005/6-do przedszkola zgłoszono 100 dzieci z czego przyjęto 90. Mając na uwadze stale rosnące zapotrzebowanie na edukację przedszkolną, Wójt Gminy p. Aureliusz Kania oraz Rada Gminy podejmują decyzję o jego rozbudowie. W roku szkolnym 2006/07 w Przedszkolu zostaje utworzony czwarty oddział dzieci.