LCAE i Zielona Flaga

EKO-ZABAWKA

SEGREGACJA ŚMIECI

ŚWIĘTO DRZEWA

Cóż to jest Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej?

Miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, przedszkola, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga".

Cóż to jest Zielona Flaga?

Zielona Flaga jest tytułem, które nadawane jest szkołom, przedszkolom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools (www.eco-schools.com) Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół w 43 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.

Certyfikaty są przyznawane szkołom, przedszkolom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.

Przystępując do zdobycia certyfikatu musimy spełnić następujące kryteria, które są w trakcie realizacji.

SZANOWNI RODZICE!!

W roku szkolnym 2013/2014 nasze przedszkole po raz pierwszy podjęło starania o przyznanie  międzynarodowego certyfikatu "Zielonej Flagi".
Ustaliliśmy, iż tematem wiodącym w działaniach edukacyjno-ekologicznych w roku bieżącym będzie:
Zdrowa żywność w przedszkolu oraz Transport i aktywność ruchowa.

1.    Przystąpiliśmy również do Akademii Zdrowego Przedszkolaka- realizujemy edycję IV Piramidy Żywienia „Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu”.

2.    Realizujemy program  MEN "Ćwiczyć każdy może" w ramach programu "Szkoła w Ruchu". Celem naszym jest uzyskanie tytułu "Przedszkole w ruchu".

3.    Realizacja starań o certyfikat  rozpoczęła się w marcu 2014r. Zaplanowaliśmy szereg działań, które realizują wszystkie grupy przedszkolne. Pierwszym naszym celem było opracowanie kodeksu małego ekologa. Kodeks ten jest ogólnie dostępny na gazetce w naszym przedszkolu. Jego twórcami są wszystkie grupy, każda grupa opracowała jeden ekologiczny punkt. Załącznik.

Kolejnym działaniem jest założenie przyprzedszkolnego ogródka warzywnego, sadzenie drzewek wraz z leśnikiem oraz cykl spotkań z ekologiem z Parku Narodowego. Nasze ekologiczne działania dotyczą także ruchu i zabaw na świeżym powietrzu, oszczędzania prądu i wody.

Chcąc pokazać jak ważne jest przetwarzanie śmieci w tym roku postanowiliśmy wykonać eko-marzannę z odpadów. I tak powitaliśmy wiosnę pełni optymizmu i wiary w to że przyczyniamy się do  dbania o naturę. O wszystkich ekologicznych działaniach będziemy informować na bieżąco, zachęcamy rodziców do aktywnego udziału w naszym przedsięwzięciu i staraniu o ten zaszczytny tytuł.