Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

PROJEKTY POKL

W Przedszkolu w Bystrej od 02 sierpnia 2010 roku realizowano  projekty "Przygoda na wyspie" i „Z zajączkiem przez świat” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Gmina Bystra-Sidzina złożyła wnioski o dofinansowanie realizacji projektów „Przygoda na wyspie” dla dzieci 5-6 letnich oraz „Z zajączkiem przez świat” dla dzieci 3-4 letnich, w oparciu o konkurs w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX- Rrozwój wykształcenia i kompetencji w regionach , Działanie 9.5 Oddolne Inicjatywy Edukacyjne na obszarach wiejskich.


Projekt „ Przygoda na wyspie” uzyskał pozytywną ocenę Komisji Oceny Projektów i przyznana została kwota dofinansowania w wysokości 49 840,00 zł


Na realizację drugiego projektu „ Z zajączkiem przez świat ” przyznana została kwota 47 680,00zł

W ramach projektu realizowany jest program „Mały Odkrywca” , który jest formą nauki poprzez zabawę. Jest to autorski program edukacyjny realizowany przy współpracy Akademii Nauki w Oświęcimiu. Autor programu Pan Marek Hoffman zajmuje się zagadnieniami związanymi z czytaniem i propaguje nowe podejście do nauki czytania małych dzieci oraz metody przeciwdziałania dysleksji. W programie „Mały Odkrywca” występuje program „Zaczarowany Zajączek”, który przeznaczony jest do realizacji dla dzieci 3 i 4 -letnich oraz program „Wyspa” przeznaczony dla dzieci 5- letnich.

W programie „Z zajączkiem przez świat ”, główną postacią jest zajączek, który pisze listy do dzieci, inspiruje je do poznawania zjawisk oraz wyjaśnia różne ciekawe dla dziecka zagadnienia i zachęca do przeprowadzania różnorodnych eksperymentów i badań. Podczas nauki czytania występują elementy dramy, gdyż to nie dzieci uczą się czytać, a....misie. W ten sposób dzieci  mimowolnie się uczą.

Program „Przygoda na wyspie” przeznaczony dla 5 i 6 latków, jest swoistego rodzaju grą przygodową, w której dzieci stają się podróżnikami i podróżują w czasie i przestrzeni, poznając różne kontynenty, kulturę żyjących tam ludzi i obyczaje.

Nauczyciele na zajęciach wprowadzają słowa użyte w książeczce. Rodzice utrwalają słownictwo w domu. Gry zabawy angażują i sprawiają, że dziecko nie podejrzewa nawet, że się uczy. Opanowuje umiejętność czytania spontanicznie, z entuzjazmem i radością. Program rozbudza u dzieci pasję poznawania zjawisk i eksperymentowania oraz ciekawość otaczającego świata. Dzieci mają więcej zapału do nauki i chętniej się uczą. Udział w programie „Mały Odkrywca” umożliwi:

- dzieciom podniesienie ich poziomu wiedzy poprzez opanowanie umiejętności czytania, rozwój myślenia, koncentracji, odkrycia własnych talentów. Rodzicom -poprzez udział w warsztatach, wzbogacenie wiedzy - jak rozwijać umysł małego dziecka.

Nauczycielom -wzbogacenie warsztatu pracy poprzez szkolenia, wsparcie bazy dydaktycznej i pozyskanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych.
Kadra zarządzająca projektem : koordynator –Maria Drobna,
specjalista ds. rozliczeń - Jadwiga Tempka ,
metodyk –Monika Turek –Radwan, trenerzy : Anna Kozłowska, Monika Matyasik, Małgorzata Wójcik, Alina Suchan, Sylwia Śliwińska .
( Maria Drobna )

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

. . . . . . . . . . . .