Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

OBSZAR NR 1 PwR


 

KONSPEKT ĆWICZEŃ  GIMNASTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH W BUPLICZNYM PRZEDSZKOLU W BYSTREJ nr 

PROWADZĄCA: mgr Zofia Jałocha 

TEMAT: ĆWICZENIA SPRAWNOŚCIOWE

GRUPA  - 5 latki

Cele:

  • kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej,

  • wyrabianie umiejętności działania zespołowego,

  • rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie szybkości, zwinności i zręczności.

Metody:
-zadaniowa, 

 -naśladowcza

 - improwizacji ruchowej

Przybory:

gazety, woreczki, ławeczki, drewniany zestaw przyrządów sportowych, obręcze

Część wstępna

1.Czynności organizacyjno – porządkowe.

Dzieci wchodzą do sali i poruszają się w dowolny sposób, ostrożnie, między rozłożonymi gazetami. Na polecenie prowadzącej zatrzymują się i każde dziecko podnosi gazetę.

2.Zabawa ożywiająca.

Bieg z wymijaniem i potrząsaniem gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na mocneuderzenie w tamburyno i zapowiedź „burza” dzieci zatrzymują się i przyjmując dowolną pozycję – chronią się przed zmoknięciem wykorzystując gazetę.
3. Ćwiczenie zwinnościowe – podrzucanie rozłożonej gazety w górę i naśladowanie ciałem ruchu jej spadania.

 

 
Część główna

1. Stanie w rozkroku, trzymanie oburącz złożonej gazety – w skłonie w przód wymachygazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach wyprost i potrząsanie gazetą w górze.

2. Klęk podparty, dłonie na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz – przy zgiętych w  łokciach rękach opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej. Powtórzone ostatni raz ćwiczenie pozwoli przejść do leżenia przodem za przesuwaną gazetą.

3. W leżeniu przodem unieść gazetę trzymaną za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach skierowane w bok), dmuchać na gazetę wprowadzając ją w ruch.

 4. Usiąść na złożonej gazecie, odepchnąć się piętami i rękami, zakręcić wkoło („karuzela”), a następnie odpychając się rękami z boku, a piętami z przodu wszyscy poruszają się w dowolnych kierunkach (powtarzamy ćwiczenie łącznie 3 – 4 razy –„karuzelę” i poślizg).

5. Położyć gazetę na podłodze, zwinąć ją po przekątnej w rulon i przeskakiwać przez niego bokiem z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca.

 6. Ugnieść gazetę tak, aby powstała kula (piłeczka) – rzuty i chwyty kulki w miejscu, wchodzie, w biegu, rzuty i chwyty z dodatkowymi zadaniami, np.: przed chwytem klasnąć, dotknąć ręką podłogi, zakręcić „młynka” rękami, wykonać obrót itp
7. W leżeniu przodem – przetaczanie kulki z ręki do ręki, podrzucanie kulki oburącz i jednorącz

8.Ćwiczenia na drewnianym zestawie : przesuwanie się w pozycji leżąc w przodem do przodu, leżąc przodem na zjeżdżalni nachylonej do podłożą podciąganie się przez ugięcie RR i wydłużanie szyi, chód po równoważni.

Część końcowa

1 Przeskoki między ułożonymi woreczkami, skoki do obręczy, przejście po ławeczkach, w tunelu

2.Marsz z gazetą na głowie oraz z woreczkiem po obwodzie koła

3Przerzucanie woreczka z prawej do lewej ręki.

 

 
KONSPEKT ĆWICZEŃ  GIMNASTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH W BUPLICZNYM PRZEDSZKOLU W BYSTREJ nr 2

PROWADZĄCA: mgr Zofia Jałocha

TEMAT: ZABAWY RUCHOWE Z WORECZKIEM I KRĄŻKAMI GIMNASTYCZNYMI

GRUPA 3 - latki

Cele:

  • kształtowanie ekspresji ruchowej;

  • kształtowanie postawy ciała;

  • udoskonalenie: biegu, skoku, chodu;

  • rozwijanie zwinności i wytrzymałości;

  • doskonalenie umiejetności czworakowania;

  • zwracanie uwagi na umiejetność zabawy w grupie wspólnie z kolegami;

  • zwracanie uwagi na poprawne wykonywanie poleceń nauczyciela.

Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa

Forma: grupowa

Środki dydaktyczne: krążki gimnastyczne, woreczki

1.Zabawa orientacyjno - porządkowa

Dzieci siedzą na krążkach gimnastycznych. Na sygnał: dzieci biegają po sali. Na hasło - wracają do krążków- siadają skrzyżnie ze zwróceniem uwagi na wyprostowane plecy.

2.Zabawa kształtujaca mięśnie brzucha- dzieci siedza w siadzie skulnym podpieraja się rękami. Stopy na krążku, odsuwają stopami krążek i przysuwają do siebie.

3.Ćwiczenia skoku obunóż w przód- dzieci maszerują z woreczkami, na hasło kładą woreczek przed stopami i przeskakują przez niego.

4.Zabawa z woreczkiem kształtująca postawę. Dzieci chodzą po sali z woreczkiem na głowie, ręce w bok, plecy wyprostowane.

 

5.Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnymw kole, przerzucają woreczek z raczki do rączki.

6. Dzieci siedzą j.w. kogo dotknie nauczyciel ten jest kotkiem chodzi w srodku koła na czworakach  i udaje kota.

7.Zabawa "My jesteśmy krasnoludki" dzieci improwizują ruchem treść tekstu