Comenius ogólnie

COMENIUS
jeden z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme)

Program Comenius jest skierowany do :

* uczniów korzystających z edukacji szkolnej do końca szkoły średniej;
* szkół określonych przez państwa członkowskie;
* nauczycieli i pozostałego personelu tych szkół;
* stowarzyszeń, organizacji non profit, organizacji  pozarządowych i przedstawicieli podmiotów związanych z oświatą szkolną;
* osób oraz podmiotów odpowiedzialnych za organizację i realizację oświaty i edukację na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym;
* ośrodków badawczych i podmiotów zajmujących się kwestiami uczenia się przez całe życie;
* podmiotów oferujących usługi w zakresie doradztwa zawodowego i poradnictwa, związane z jakimkolwiek aspektem uczenia się przez całe życie.
Cele szczegółowe Programu Comenius:
* rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
* pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Cele operacyjne Programu Comenius:

* poprawa pod względem jakościowym i ilościowym mobilności, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich;
* poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw pomiędzy szkołami z różnych państw członkowskich, tak aby objąć wspólnymi działaniami oświatowymi w okresie trwania programu przynajmniej 3 miliony uczniów;
* zachęcanie do nauki nowożytnych języków obcych;
* wspieranie tworzenia innowacyjnych i opartych na TIK treści, usług, metodologii uczenia oraz praktyk w zakresie uczenia się przez całe życie;
* wzmacnianie jakości i wymiaru europejskiego kształcenia nauczycieli;
* wspieranie poprawy metod dydaktycznych i zarządzania.

Wielostronne Projekty Partnerskie Szkół to projekty, w których dwuletnią współpracę podejmują minimum trzy placówki z minimum trzech różnych krajów uprawnionych do udziału w Programie. Projekty wielostronne mogą bardziej angażować samych uczniów lub też koncentrować się na ściślejszej współpracy pracy kadry pedagogicznej wokół problemów związanych między innymi z: zarządzaniem szkołą;  metodyką nauczania; zagadnieniami wychowawczymi; profilaktyką.
    Tematyka, wokół której koncentruje się wspólna praca, dotyczyć może zatem różnych obszarów. Realizacja wspólnie zaplanowanych zadań ma motywować społeczność szkolną  m.in. do: częstej wymiany doświadczeń; większego zaangażowania w naukę języków obcych; wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych; opracowywania materiałów dydaktycznych, wprowadzania różnych innowacji pedagogicznych.
Działania związane z realizacją projektu wpisują się doskonale w programy: dydaktyczny, wychowawczy i profilaktyki szkoły.